Pedikúra

Pedikérská péče o nohy má význam zdravotnické prevence.

Pravidelnou péčí se předchází onemocnění nohou a dolních končetin. Správně prováděná pedikúra může odstranit vady, které by při zanedbání péče vedly k trvalým obtížím nebo deformaci nohy. Péče o nohy s již vyvinutými deformitami se řadí k zdravotnické péči a právě zde má pedikúra uplatnění.

Preventivní pedikérské ošetření se provádí na zdravé noze, kterou dále udrží v dobrém zdravotním stavu a zabrání vzniku nemocí. Patří sem odstranění zrohovatělé kůže, správně ošetření nehtů, jejich odborné zastřižení, zapilovaní a závěrečná masáž nohy.

Hygienická funkce pedikúry souvisí s funkcí preventivní. Předpokladem dobré hygieny je denní péče o nohy a to jejich pravidelné omývání, denní střídání ponožek a obuvi.

Ozdravnou funkcí pedikúry je odstranění drobných vad a nemocí jako je zarůstání nehtů, odstranění otlaků a kuřích ok. Otlaky způsobené různými deformitami, např. přetížením plochou nohou, změnami po zánětech, onemocněním nehtů, otlaky mezi prsty a kuří oka, nelze často úplně odstranit a zbývá zde odborná pravidelná péče, která zabraňuje zhoršení těchto obtížných změn a zamezuje větším bolestem.

Péče o nohy je stará jako celé zdravotnictví, zejména ve zdravotnicky vyspělých kulturách, jako  je starý Egypt, antické Řecko a Řím, byla péče o nohy na vysoké úrovni. S rozvojem lékařských věd se péče o nohy rozšiřovala a koncem 19.století se stala pedikúra běžnou záležitostí ve všech větších městech Evropy, zejména v Německu, Anglii a Francii. U nás pak začátkem 20.století začala zavádět pedikérskou péči firma Baťa po vzoru Schollových organizačních směrnic. Pedikúra u nás je mnohem levnější než v zahraničí a proto mnohem dostupnější.