Masáže

Masáž je speciální procedura, která  je využívána především  k upevnění tělesného a duševního zdraví, k posílení organismu, ke zvýšení výkonnosti nebo k osvěžení po fyzické i psychické námaze, přispívá ke zlepšení, popřípadě k léčení nebo doléčování některých chorobných a poúrazových stavů.

Masáže odstraňují  únavu a bolesti svalového napětí, zmírňují bolesti kloubů a hlavy, příznivě  působí na pohybový aparát, uvolňují psychické stresy, zlepší duševní pohodu, celkově regenerují organismus. Cílem masáže je harmonizace těla a duše člověka.

Masáže  patří k nejstarším léčebným prostředkům v historii lidstva, byla zřejmě používána již v pravěku. Bolesti postižených míst lze mírnit nebo i odstranit třením či hnětením, což jsou základní masérské hmaty. Rovněž je známé, od nejstarších dob, využití masáže k odstraňování únavy a k celkovému osvěžení.

Nejstarší písemné památky o masáži jsou známy z Egypta. Někteří badatele datují, že již před 5000 let př.n.l., byla masáž uváděna jako jeden z možných léčebných prostředků. Rovněž z Číny pocházejí velmi staré písemné zprávy, asi z doby 3 700 př.n.l., o použití masáže v péči o tělo. Indie je další zemí, kde byla masáž využívána už v nejstarších dobách jako součást denní osobní hygieny.